Reklama

Leatherman Squirt PS4 - bezkonkurencyjny multitool do kluczy

Zaczęty przez maba, 15-06-2011, 15:00:03

maba

Do tej pory wybierając małego multitoola do kluczy trzeba było wybierać pomiędzy kombinerkami, a nożyczkami - nie było takiego, który byłby wyposażony jednocześnie w obydwa te narzędzia. Na szczęście Leatherman wypełnił tą lukę i w 2010r. odświeżył znany i lubiany model P4 wypuszczając nowy - PS4.

Squirt PS4 w porównaniu do starszego modelu ma lekko zmodyfikowany wygląd okładek, a zamiast wąskiego wkrętaka i szydła, posiada nożyczki. Pozostałe narzędzia pozostały bez zmian.

Tutaj znajdziemy pełne porównanie P4 i PS4 ~> http://forum.multitool.org/index.php?topic=20718.0 :)

Obudowa, to dwie okładki z anodyzowanego aluminium skręcone czterema torxami w rozmiarze 6. Są dostępne trzy kolory okładek - czerwone, czarne i niebieskie. Wymiary złożonego multitoola, to 57mm x 20mm x 11mm. Waga - 56g.

Co istotne, wszystkie narzędzia są szybko dostępne bez otwierania multitoola. Narzędzia nieblokowane, co zresztą przy takich wymiarach byłoby bez sensu.

Pierwsze wersje z obydwu stron były skręcane torxami, ale w lipcu 2010r. z niezrozumiałych dla mnie przyczyn Leatherman zrezygnował ze skręcania PS4 i zaczął je nitować. Mi udało się dorwać jeszcze starszą wersję, o której niżej..


Lista narzędzi:

  • kombinerki wielofunkcyjne;
  • ostrze (420HC);
  • nożyczki;
  • pilnik do metalu/drewna;
  • otwieracz do kapsli z dużym, płaskim wkrętakiem;
  • mały wkrętak płaski.
Po doborze narzędzi widać, że PS4 to typowo miejski multitool, który zresztą w swoim rozmiarze i z takim zestawem narzędzi nie ma konkurencji. W jednym ładnym, eleganckim i zgrabnym opakowaniu łączy on wszystkie najpotrzebniejsze na co dzień narzędzia, dzięki którym nasze życie w mieście na pewno stanie się łatwiejsze i przyjemniejsze :D

A teraz przyjrzyjmy się dokładniej poszczególnym narzędziom - każde ocenie w skali szkolnej od 1 do 6:

[Kombinerki wielofunkcyjne]
To jedyne narzędzie, które jest dostępne dopiero po rozłożeniu multitoola. To także jedyne narzędzie w PS4, co do którego nie mam żadnych większych zastrzeżeń - wygodny rozmiar, rzadko spotykane sprężyny, wąskie końcówki. Wszystko tak jak być powinno, a nawet lepiej.

Sprawdzą się idealnie wszędzie tam, gdzie palce to za mało, a pełnowymiarowe kombinerki są za duże - czyli w drobnych, precyzyjnych pracach.

Wprawdzie mają minimalny luz, który jednak w niczym nie przeszkadza. Działają elegancko i tego się trzymajmy, bo to dobra i sprawdzona konstrukcja znana już chociażby z poprzedniego modelu P4.

Ocena: 6/6


[Głownia]

Minimalnie dłuższa niż w Victorinox Classic, za to sporo szersza i trochę grubsza. Szlif jednostronny - w zasadzie nie wiem po co taki, ale tnie przyzwoicie, 420HC ostrzy się szybko i przyjemnie, więc w niczym nie przeszkadza.

Jeśli jednak ktoś ma taką fanaberię, zawsze może sobie samemu przeprofilować na symetryczny. Ja ostrza w multitoolu czy scyzoryku używam na tyle sporadycznie (bo w drugiej kieszeni zawsze folder), że nie będę sobie zawracał tym głowy i zostawię jak jest.

Ocena: 5/6


[Nożyczki]

Niestety, podcięcie w okładkach pod "łezkę" nożyczek jest za małe, przez co schowane tak głęboko, ciężko otworzyć bez dłuższego paznokcia. Niby szczegół, ale denerwujący.

Wielkość samych nożyczek podobna do tych z Victorinoxa Classic, tylko te są nieco grubsze i na pewno sprawiają wrażenie mocarniejszych.

Wygięcie sprawia, że co prawda są minimalnie wygodniejsze, ale w ogólnym rozrachunku i tak wypadają gorzej od szwajcarskich, które są cieńsze i tną znacznie lepiej - równiej i zauważalnie szybciej. Ale do awaryjnego, krótkiego i nieprecyzyjnego cięcia wystarczają w zupełności.

Ocena: 4/6


[Pilnik]

Ze względu na wielkość multitoola sam pilnik nieco krótki. Jedna strona do metalu, druga grubsza do drewna, trzecia a`la piłka - na grzbiecie. Pilnik wykończony nieco niechlujnie i pod tym względem w porównaniu do Victorinoxowego wypada kiepsko.

Ale materiał piłuje elegancko, i tutaj nie mam zastrzeżeń. Na pewno jest też lepszy i bardziej uniwersalny od tego małego, do paznokci. Rozmiar mały, ale do awaryjnego podpiłowania sprawdzi się idealnie, i dobrze go mieć, jeśli pod ręką zabraknie pełnowymiarowego narzędzia.

Ocena: 5/6


[Otwieracz do kapsli]

Sytuacja podobna jak przy nożyczkach, z tą różnicą, że tutaj podcięć w obudowie nie ma w ogóle - tak więc, szybkie i sprawne otworzenie bez dłuższych paznokci jest nieco kłopotliwe.

Otwieracz.. jest. I na tym kończą się jego zalety. Otworzenie nim butelki, to sztuka niemała. Jest za mały i niewygodny, a krótka dźwignia powoduje, że niemal rozcina kapsel zamiast go elegancko wygiąć i otworzyć.

Na pocieszenie otwieracz zakończony jest płaskim wkrętakiem, który bez problemu odkręci śrubkę, czy też podważy coś lżejszego.

Najchętniej jednak w jego miejsce widziałbym combo-toola z Victorinoxa Ramblera, który jest znacznie lepiej przemyślanym narzędziem - i nie tylko bez problemu otworzy butelkę, ale też końcówką przykręci/odkręci każdego philipsa.

Ocena: 2/6

[Mały wkrętak płaski]

Wkrętak za krótki przez co mało wygodny. Ratuje go tylko cienka końcówka, która idealnie sprawdzi się przy dokręceniu/odkręceniu mikroskopijnych śrubek od okularów, breloczkowej latarki etc.

Mimo to, jeśli mógłbym wybierać, to na jego miejscu wolałbym ten wąski wkrętak ze starszego modelu P4.

Ocena: 3/6


[Szpilka]

Wprawdzie nie wiem, czy miejsce na szpilkę Leatherman wymyślił, czy wyszło przez przypadek, ale w gruncie rzeczy, to nieistotne, bo szpilka nie wypada, nie wystaje przesadnie, łatwo ją wyjąc, choć może nieco trudniej włożyć. Generalnie jest i działa jak powinna.

Odkrywca miłego akcentu ~> http://forum.multitool.org/index.php/topic,23343.0.html

Ocena: 6/6


Jak widać, w wielu kwestiach Leatherman mógłby się sporo nauczyć od naszego ulubionego, szwajcarskiego producenta. Głównie chodzi o narzędzia, które nie do końca są tak dobrze przemyślane i zazwyczaj daleko im do funkcjonalności tych z Victorinoxa. Pewnie dla Amerykanów istotniejsza jest ilość, a nie jakość ;)

Ostatecznie jednak, narzędzia jak do breloczka są wystarczające i z wszelakimi drobnostkami dają radę. To idealny backup!

Przyznać trzeba, że połączenie kombinerek, nożyczek, wkrętaków i pilnika w jednym poręcznym narzędziu sprawia, że PS4 to naprawdę świetny tool, który zawsze warto mieć pod ręką, a niewielki rozmiar tylko temu sprzyja.

I jako niewielki multitool wpięty przy kluczach sprawdza się idealnie, a przydaje się częściej niż można sobie to wyobrazić :grin:

Obecnie PS4 w Polsce kosztuje ~150zł. Dużo. Za dużo jak na to co oferuje, IMHO. Za oceanem kosztuje znacznie mniej, bo ~30$ i uważam, że to naprawdę dobra i odpowiednia cena za tego malucha. Ale cóż, żyjemy w Polsce.. Na pocieszenie warto wspomnieć, że Leatherman oferuje 25-letnią gwarancję.

Cena wysoka, ale z drugiej strony dla PS4 obecnie nie ma alternatywy - zatem jeśli ktoś chce małego multitoola do kluczy z kombinerkami, nożyczkami i pilnikiem, to nie ma wyboru i musi zdecydować się na najnowszy model mini-toola od Leathermana. Polecam, chociaż raczej nie w naszej krajowej cenie..


ptr

Fajna recka, Maba.

Odkąd pętaki są na rynku, myślałem właśnie o takim zestawie narzedzi, no i marzenia się ziściły... Czyżby Graal? :shades:

Nie do konca, jednak, bo szydło wyrzucili...

Tym pilnikiem da się tylko piłować z płaskich stron, czy grzbietem tez, jak normalną piłka?

.

InQuizitor

Znowu kusisz  ;>
Dzięki za kolejny rzeczowy opis !!!


kobalt

Nowa recka do przeczytania- jak miło  :D.
Fajna obudowa, torxy, kombinerki, pilnik i otwieranie narzędzi bez rozkładania, to na plus.
Wkrętakami, ostrzem i nożyczkami jak je zobaczyłem jestem trochę zniechęcony.
Chociaż wydaje mi się że ten "ścięty" śrubokręt podobnie jak w LM micra fajnie się sprawdza.
Mimo wszystko pojawia się głoś że jednak coś małego z kombinerkami by się przydało, ale w ogólnym rozrachunku to dla mnie wygodniejsze są scyzoryki.
Małe toole to chyba jednak nie dla mnie  ;-)

Ps. kombinerkami można ciąć drut?


maba

Dzięki chłopacy!

Cytat: ptr w 15-06-2011, 15:07:40

Nie do konca, jednak, bo szydło wyrzucili...

Szydło zawsze można dorzucić ze starszego P4 :D


~> http://andreasodegard.com/2010/09/leatherman-squirt-ps4-mods-review-2/

I ogólnie polecam jego stronę, bo ma tam sporo modów PS4.

Cytat: ptr w 15-06-2011, 15:07:40

Tym pilnikiem da się tylko piłować z płaskich stron, czy grzbietem tez, jak normalną piłka?

Oczywiście grzbietem również - dodałem, dzięki.

Cytat: kobalt w 15-06-2011, 15:20:44

Ps. kombinerkami można ciąć drut?

Można, można. Działa elegancko :)

Nawet na dwa sposoby - możemy normalnie ciąć ostrym, albo łamać drut, jak Victorinoxowych kombinerkach:

Wybaczta za kiepskie foty, ale myślę, że coś tam widać ;P


Szabas

Dzięki za opis Marku.
Fajnie się czyta takie relacje Eksperta w temacie.

Chyba, przydałby mi się ten maluch. :/

Dylu dylu na winylu...

>El Solo Lobo<

blackram

Widzę po grubości drutu że kombinerki mają taką samą moc jak te vickowe  :idea: ?

"Kpił zawsze z ludzi, którzy nosili przy sobie wielofunkcyjne scyzoryki; teraz zrozumiał, że to oni mieli rację, nie on" - Andrzej Makowiecki, "Wino i krew"

maba

Cytat: Szabas w 15-06-2011, 18:24:30

Chyba, przydałby mi się ten maluch. :/

Dzięki Sebo! Chyba tak.. ;)

Cytat: blackram w 15-06-2011, 18:37:57

Widzę po grubości drutu że kombinerki mają taką samą moc jak te vickowe  :idea: ?

Myślę, że moc podobna. Może zdjęcia coś przybliżą:


u99

Dzięki Mareczku za interesującą recenzję  :-* bardzo miło się czytało  :idea: Mam od jakiegoś czasu LM PS4 i Twoje spostrzeżenia mogę w pełni potwierdzić. Faktycznie to przepłacony gadżet ale de facto bezkonkurencyjny w swojej kategorii wagowej. Niestety tu działa "prawo mini toola" - waga jest odwrotnie proporcionalna do ceny  :D Mimo wszystkich wad i ograniczeń, które Maba tak elegencko opisał, sprzęcik jest bardzo pożyteczny a przy kluczach niezastąpiony  :shades: Zwłaszcza latem, w krótkich majtach, gdzie SwissTool czyniłby z niejednego z nas golasa...  :P

*********************************************

katz

Cytat: u99 w 15-06-2011, 19:53:16

Zwłaszcza latem, w krótkich majtach, gdzie SwissTool czyniłby z niejednego z nas golasa...  :P

Po to bóg stworzył szelki :P  :rotfl:
Skóry różne: http://katzs-leathers.tumblr.com
Sprzedam

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia.

u99

Cytat: katz w 15-06-2011, 19:58:16

Po to bóg stworzył szelki :P  :rotfl:

Widoka Katza w szelkach na plaży - bezcenny  :rotfl:

*********************************************

maba


katz

Cytat: u99 w 15-06-2011, 20:01:14

Widoka Katza w szelkach na plaży - bezcenny  :rotfl:

Sam widok katza na plaży jest bezcenny :)

A do meritum to chyba zanabędę, Marku możesz sprawdzić jak tnie cienką linkę stalową?

Skóry różne: http://katzs-leathers.tumblr.com
Sprzedam

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia.

maba

Cytat: katz w 15-06-2011, 20:20:15

Marku możesz sprawdzić jak tnie cienką linkę stalową?

Nie wydaje mi się, żebym taką miał gdzieś w domu, ale z recenzji którą wrzuciłem wynika, że bez problemu :)

Może Maciej znajdzie i sprawdzi?


Pikom

Fajny tekst i bardzo przydatny :) Od dłuższego czasu poluję na jakąś ekonomiczną (używaną...) sztukę PS4 - po przejściu przez Leathermana Micrę, S4 i teraz P4 widzę, że PS4 to będzie to ;)

Na stanie
Pozdr,
Pikom

u99

Cytat: maba w 15-06-2011, 20:24:25

Nie wydaje mi się, żebym taką miał gdzieś w domu, ale z recenzji którą wrzuciłem wynika, że bez problemu :)

Może Maciej znajdzie i sprawdzi?

Potwierdzam, chiński drucik w otulinie, którym w państwie środka wiążą zabawki dla dzieci kapituluje bezwarunkowo  :P Jak znajdę jakiegoś bardziej godnego przeciwnika to wrzucę wynik tego spotkania  :D

http://www.youtube.com/watch?v=OqbJvHuFE5I
*********************************************

katz

Git :) O to mięsień rozchodziło, żeby mi drut od plomby ciachał.

Skóry różne: http://katzs-leathers.tumblr.com
Sprzedam

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia.

Hetman

Kombinerki zdecydowanie nietrafione. W tak małym toolu nie ma co udawać pancerności, zdecydowanie lepsze byłyby szczypce półokrągłe z cienkimi końcówkami, do precyzyjnych prac. Te nie wszędzie wejdą i nie wszystko zrobią.

Składu pozostałych narzędzi nie komentuję bo to jest do zcustomowania ;) - tylko trzeba mieć na czym customować, a te kombinerki niestety...


Lutz

Bardzo fajna recka i bardzo fajny tool, szkoda tylko, że tak mało przyjazny cenowo :(
Doskonałym pomysłem jest ocena punktowa każdego z narzędzi.


McKern

Cytat: maba w 15-06-2011, 15:00:03

Na pocieszenie otwieracz zakończony jest płaskim wkrętakiem, który bez problemu odkręci śrubkę, czy też podważy coś lżejszego.

Najchętniej jednak w jego miejsce widziałbym combo-toola z Victorinoxa Ramblera, który jest znacznie lepiej przemyślanym narzędziem - i nie tylko bez problemu otworzy butelkę, ale też końcówką przykręci/odkręci każdego philipsa.

Ocena: 2/6

Mam i edcuję P4. Co do efektywności otwierania butelek zgadzam się całkowicie, ale do philipsów Squirt ma ten drugi, ścięty wkrętak. Bodajże nawet oficjalnie nazywa się on flat philips. Razem stanowią całkiem sensownie zaprojektowany i użyteczny komplet, a mysie rozmiary pozwalają na manipulacje tam, gdzie zwykłe narzędzia, a czasem nawet scyzorykowe, nie wejdą :)
Na szpadach z Albacete jest napisane: "Soy de un dueno", co znaczy "Mam tylko jednego pana".
To są piękne słowa, godne niezawodnej stali

WEKCz Member

"Całe to hobby to jest jakieś oszukaństwo, kupujesz sobie jeden nóż, a potem czytasz posty Maby i musisz kupować kolejne." - Villemo