Reklama

Koło kontaktowe - jak odlać?

Zaczęty przez Adski, 07-10-2011, 14:10:44

Adski

Panowie może mógłby ktoś doradzić jak porządnie odlać koło kontaktowe.
Jak najlepiej zrobić formę i z czego? Z grubsza wiem jak się za to zabrać
ale nie chcę odwalić lipy. Zrobiłem koło z płyty wiórowej, jeszcze je tylko
wyszpachluję i dopracuję. Za wszelkie rady będę bardzo wdzięczny.
Koło będzie miało 28cm średnicy.

   


...

Krzysieklup

Nie lepiej wytoczyć ? łatwiej , szybciej i będzie lepsze od odlewu.
A za flaszkę można zdziałać wszystko.

Krzysieklup

Puma

Z czego chcesz odlewać to koło, z aluminium? Też uważam, że lepiej byłoby wytoczyć.


Krug

W modelu musisz uwzględnić naddatek na skurcz odlewniczy - aluminium ma dość niewielki.
Forma z mas formierskich(da radę drobny piasek plus cuś co będzie spoiwem masy), podwójna  w skrzynce formierskiej na tyle mocnej, coby nie rozsadziło gazami podczas odlewu. Forma musi być oczywiście sucha jak pieprz!
Prościej odlać walec -  i tak trzeba koło obrobić skrawaniem, Można w odkrytej formie z naddatkiem 10 -20 mm w wysokości.
Drobne elementy - walce, właśnie odlewałem z "alu" w odkrytej formie z "suporeksu". Aha, amator jestem, nie bić!

Cytat: Puma w 07-10-2011, 14:42:57

Z czego chcesz odlewać to koło, z aluminium? Też uważam, że lepiej byłoby wytoczyć.

Gdzie kupić i za ile takiego "buca" z aluminium - 300 X 100?
Krug-Noże.

Nie odpowiadam na PW? Pisz Pan: krugknivesmalpagmailcom
Na pohybel odchodom bolszewickich odchodów!
***** *******. :)
Śmiesznie jak jebacy popierają jebanych. :)
TRZYNASTU SPARTAN ŻYJE! WOT CHUJNIA.

Puma

Mi to wygląda na max. 80 mm grubości, czyli 2 kawałki blachy 40 mm np. pospawane. Tak w ogóle - potrzebne całe koło? Nie łatwiej byłoby zrobić sanding block o krzywiźnie takiej jak to koło?


TibbaR

 Dobrze się składa  :D
....ja również mam zamiar odlać koło ze stopu aluminium do mojej szlifierki podobnych rozmiarów .Nie dziwię się
Adskiemu ,że nosi się z takim zamiarem .Wydaje mi się ,że chodzi o koszty / przynajmniej w moim przypadku /.
Jakiś czas temu uszkodzeniu uległo wcześniej spawane aluminiowe koło pasowe w karcherze w moim zakładzie .
Karcher dość już leciwy ,wiec z częściami jest problem.Szef kupił wałek i dał do toczenia - koszt ok 270 zł.

Jeżeli chodzi o mnie to nie mam w tej materii żadnego doświadczenia ,ale kiedyś musi być ten pierwszy raz.
Będę chciał odlać je w masie bentonitowej ,chyba taką jest najłatwiej zrobić-
-piasek kwarcowy 85 -95 % / mam juz przesiany /
-spoiwo glinowe tzw.bentonit 5 -12 % /glina montmorylonitowa/ ja chyba użyje zwykłej gliny ,a jeżeli coś nie wyjdzie
poszukam bentonitu.
-woda zarobowa 2,5 -5,5 %
-pył węgla kamiennego 2 -8 %

Dwie szkrzynki i sposób taki jak na YouTubie.Nie wiem natomiast dokładnie ,jakie składniki chemiczne /rafinatory/ zastosować ,by odgazować stopiony juz metal przed samym wlaniem do formy.Ale to sie znadzie na necie.
Zastanawiam się też czy nie dać koła w przyszłości / jeżeli wszystko się uda /do pokrycia na gorąco gumą .Znam w okolicy firmę, która sie tym zajmuje ,ale wiem ,że trzeba by było zrobić we własnym zakresie formę z blachy na wymiar.


Krzysieklup

Poddać wibracji albo siły odśrodkowej to bąbelki uciekną.

Można wyciąć z blachy 4mm otoczne , koło z blachy i do tego tulejkę grubościenną  dać , działa bo było u mnie wcześniej do przetoczenia na większe fi.

Krzysieklup

TibbaR

Cytat: Krzysieklup w 07-10-2011, 19:59:43

Poddać wibracji albo siły odśrodkowej to bąbelki uciekną.

Taki sposób na odgazowanie to chyba tylko do kokili odlewniczych ,a nie do form z masą formierską .Co do koła z blachy to gdzies to do mnie nie przemawia , uważam to z półśrodek.Robiłem takie ,ale nie do zastosowania w szlifierkach ,za duże obroty no i problem z wyważeniem.

Adski

Chętnie bym wytoczył tylko klocek alu taki z 50-60x300x300 kłopotliwy do zdobycia u mnie.
Myślałem o masie formierskiej i skrzynce, na tubie są jakieś filmy i wychodzi na to że świeżo zrobiona
forma jest zalewana, więc jest wilgotna. Ale pamiętam pryskający mosiądz z słabo wygrzanej formy.
A nie chciał bym sobie zrobić "kuku" stopionym alu.
@TibbaR gdyby to koło miało kosztować z 300zł chętnie bym kupił, dzwoniłem do jakiejś firmy która je oferuje
i okazuje się że sprowadzają je z Niemiec, niestety cena podana w "ojro" spowodowała opad szczeny. Dobrze
ponad 1000zł wychodziło, niestety tyle nie udźwignę. Faktycznie przy tym kole chodzi o względy ekonomiczne.
Z formą się pewnie jakoś poradzi ale nie chciał bym uzyskać gąbki albo bąbli w odlewie. Słyszałem też że topienie
alu w tyglu ze stali (a myślałem o zrobieniu z rury lub gaśnicy) powoduje jego kruchość.


...

ag111ga

A nie mozesz wziac zwyklej tarczy hamulcowej i dospawac, albo dotoczyc i zamocowac "na goraco/zimno", rancik dookola?

Bylo by taniej, a i rozmiar, w miare, standartowy - 300mm.


Puma

Jeśli chciałbyś zrobić to porządnie to tygiel powinien być albo z SiC albo grafitu. Stalowy wymaga wyłożenia ceramicznego lub pasty ochronnej zapobiegającej dyfundowaniu żelaza do stopu. Oczywiście ciekły metal powinien być poddany rafinacji a odlew w formie koła najlepiej żeby był odlewany odśrodkowo. Jakbyś był zainteresowany to mogę się zorientować czy jakaś mała odlewnia piaskowa nie zrobiłaby takiego pojedynczego odlewu, bo na odśrodkowe to nie ma szans ;)


reneq

ja tam się nie znam, ale czy nie lepiej wyhaczyć mocno zczochrane koło od małego wózka widłowego, wrzucić na tokarkę i 'odchudzić' ile się da? mam dwa takie i jak się na nie patrzę to mam wielką ochotę wystrugać se taśmówkę.


melonmelon

zadzwon w przyszły tydzien adski
widziałem w sklepie taki wałek

pozdro

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Remington

Ehh..z motyką na słońce...

Zrobienie formy to nie problem. Kłopot w ilości metalu do zalania formy. Stopić alu jest łatwo, obliczcie jakiej objętości powinien być tygiel by starczyło metalu na całe koło, wlew, układ przelewowy. Wlew musi być duży, by skórcz metalu jego zassał, nie nasz odlew. W zasadzie na wlew i układ przelewowy trzeba przyjąć dodatkowo 2/3 objętości samego koła. Zsumujcie to i zobaczcie jak wielki musi być tygiel, ile będzie ważył z wsadem, jakiej wielkości piec do tego, jak wyjąć z pieca. itp. etc.


Adski

Może dało by się to ogarnąć, samo odlane koło ważyło by prawie 6kg
Myślę że byłbym w stanie stopić 10-11 kg aluminium, zalewać trzeba by było raczej we dwie osoby.
Jeśli dobrze znalazłem i zrozumiałem jako topnik można zastosować sól kuchenną i ma poprawić lejność
a do odgazowania soda kalcynowana. Ale się zobaczy czy trzeba będzie odlewać.


...

soballa

U mnie w hurtowni też takie były, czy są- mogę sprawdzić. Tylko cena za takie 300 x 100 to pewnie koło 250 złotych wyjdzie, tak na oko, mniej więcej 25 za kg  :frown:

Hartowanie niemal wszystkiego, do 65 cm maks, do 20cm w pionie, "nierdzewki" w folii, marketingowe wymrażanie do -80 ;), selektywne hartowanie też- zapraszam ;)

Adski

Przy tym rozmiarze i cenie wyjdzie prawie 20kg więc pod 500zł


...

Pokim

Cytat: Adski w 08-10-2011, 23:50:17

Przy tym rozmiarze i cenie wyjdzie prawie 20kg więc pod 500zł

A mnie wychodzi wałek fi 300x70=~14kg x 25zł = ~350PLN.  ;P
A fi 280x60 = 10kg (liczone dla 2,8g/cm3).

Na przekór Hanysom, mieszkom za Brynicą

Adski

Cytat: Pokim w 09-10-2011, 16:15:50

A mnie wychodzi wałek fi 300x70=~14kg x 25zł = ~350PLN.  ;P
A fi 280x60 = 10kg (liczone dla 2,8g/cm3).

Dokładnie ale soballa pisał o rozmiarze 300 x 100 i wtedy będzie prawie 20kg
A mój odlany model powinien ważyć pod 6kg, taki mam zrobiony drewniany detal.


...

Pokim

Ale powierzchnie powinny być w stożek, bo inaczej po zaformowaniu, podczas usuwania modelu forma się uszkodzi.

Na przekór Hanysom, mieszkom za Brynicą