Reklama

Skandynawek od początku do końca

Zaczęty przez upj, 06-03-2008, 08:25:45

upj

Zgodnie z wcześniejszą deklaracją o pokazaniu jak zrobić nożyk w stylu skandynawskim poniżej zamieszczam foty z procesu powstawania . Fotek może dużo ale one lepiej ilustrują to co robię niż moje opisy . Wszelkie uwagi i sugestie prosze wpisywać w wątku " Uwagi do - Skandynawek od początku do końca- "


upj

Wychodząc na przeciw prośbom zrobiłem dokumentację krok pomkroku z powstawania nożyka w stylu skandynawskim . Przepraszam za nie najwyższej jakości zdjęcia , ale powstawały dosłownie w trakcie pracy z aparatu-małpki zawieszonego na szyi .
Krok pierwszy to projekt i wybór materiałów . Projekt typowy dostosowany do kształtu ostrza wykonanego jakiś czas temu z damastu przywiezionego ze Słowacji . Ostrze wykonane przezemnie obróbka cieplna w IMP w Warszawie . Twardość 58 HRC wymiary ostrze 66 mm szerokość 17 grubość 2,7 mm. Na rękojeść wybrałem kawałek dzikiej oliwki z przepięknym nieregularnym wzorem , garda z czarnego rogu, przekładki z białej i czarnej fiby .

Zaczynam od wyrównania płaszczyzn w plasterku rogu z którego mam wykonać gardę noża

Ponieważ garda ma być troszke pochylona od razu wykonuję skosy

Po wyrównaniu płaszczyzn wykonuję otwór na trzpień . Najpierw rysunek ustalenie wielkości otworu i jego położenia


upj

Frezem tarczowym wykonuję nadcięcia "prawej strony" gardy

Następnie wiertłem wykonuję otwory , starając się nie uszkodzić nacięć "prawej strony" zapewni to estetyczny wygląd miejsca styku głownia garda

Teraz piłką włosową usuwam materiał pomiędzy dwoma nawiertami

Frezem palcowym od "lewej strony " powiększam powstały otwór i za pomocą iglaków dopasowuję ostatecznie otwór wejśćiowy na trzpień


upj

Sprawdzam czy głownia dobrze się mieści w wykonanym otworze i czy zachowana jest prostopadłość do płaszczyzny gardy

W przygotowanym na rękojeść klocku drewna szlifuję płaszczynę styku z gardą , wyznaczam środek i sprawdzam dokładność szlifowania płaszczyzny

Na klocku drewna zaznaczam przyszłe "położenie" trzpienia w środku klocka i wyznaczam wielkość i położenie otworu na jego  umieszczenie

Na wiertle zaznaczam taśmą głębokość wiercenia


upj

Ponieważ otwory biegną troszkę skośnie nie mogę umocować precyzyjnie klocka w imadle . Stosuję tu wybieg . W wiertarce kolumnowej luzuję pasek napędu tak abym mocowanie wiertła mógł zatrzymać ręką i żebym w momencie zaklinowania wiertła w materiale był w stanie zatrzymać pracę wiertła nie narażając się na skręcenie ręki przez trzymany w niej materiał . wiertło musi być bardzo ostre aby przy poluzowanym pasku napędu jednak wierciło. Obracając klocek sprawdzam czy oś wietła pokrywa się z wyznaczonymi kierunkami wiercenia . Wykonuje najpierw jeden a później drugi otwór . Czynność ta wymaga dużej uwagi i skupienia .

Po wykonaniu otworów wiertłem, brzeszczotem od wyrzynarki wycinam materiał pomiędzy dwoma wcześniej wykonanymi otworami


upj

Przycinam trzpień noża do głębokości wykonanego otworu i sprawdzam dopasowanie

Teraz poleruję "prawą stronę" gardy gdyż po zamocowaniu będzie utrudniony dostęp do całej płaszczyzny... i próba polerowania z wklejonym ostrzem nie zawsze daje zadowalajace wyniki

Wyznaczam i obcinam naddatki gardy żeby mieć wizualna kontrolę nad dokładnścią klejenia


upj

Wycinam przekładki z fibry wyznaczam otwory na trzpień i wyrównuje płaszczyzny klejenia

Przed klejeniem odpylam płaszczyzny klejenia a głownię zabezpieczam folią i kleję żywicą epoksydową używając ścisku sróbowego i innych widocznych na zdjęciu "pomocników"

Nadmiar wypływającej pomiędzy gardą a ostrzem żywicy usuwam a pomcą spirytusu , oszczędzi mi to pracy przy nadawaniu"estetyki" po klejeniu


upj

Po sklejeniu zdejmuję folię i szlifuję płaszczyzny boczne aby narysować kształt przyszłej rękojeści i wycinam przybliżony kształt

Sprawdzam symetrię płaszczyzn w stosunku do ostrza

Wykonuję otwór pod pin mozaikowy i go wklejam


upj

Zabezpieczam ostrze folią i przystępuje do szlifowania w celu nadania ostatecznego kształtu rękojeści

Zabezpieczam drewno olejem który uelastyczni drewno przy obróbce iglakami

Pilnikami wykonuję zdobienia gardy i dupki rękojeści


upj

#9

Czas wypolerować gardę . Resztę rekojeści zabezpieczam folią żeby pasta polerska nie pobrudziła drewna

Poleruję resztę rękojeści


upj

#10

Przed przystapieniem do wykonania mieszkanka dla naszego nożyka owijamy go szczelnie folią . Do zrobienia pochewki wybrałem kawałek skóry z "zagniotami" da mi to ciekawą fakturę po kolorowaniu i będzie naturalną ozdobą . Na początku odcinam pasek skóry długości minimum 15 cm i szerokości od 0,7 do 1,5 cm mój ma około 1.4 cm . Posłuży on nam dwojako po pierwsze jako miarka do "zdejmowania"wymiarów obwodu nożyka po drugie jako materiał na petęlkę do zawieszenia. Na nożu owiniętym folią zaznaczam charakterystyczne punkty największych zmian wielkości obwodu i mierzę je paskiem skóry i przenoszę na papier . Dzielę obwód na pół i ..zdjęcia chyba więcej pokażą jak dojść do formy papierowej i wykroju ze skóry

3910 

3911 

3912 

3913 

3914 

3915 

3916 


upj

#11

Mamy już wykrój . Teraz musimy niektóre miejsca dostosować do naszych potrzeb zmniejszając ich grubość

3917

3920

3921

3922

Teraz moczę skórę na 10 sekund w letniej wodzie, wyciskam rant na krawędzi i zawijam ( zawijamy dowolnym narzędziem ) jak na zdjęciu

3923

3924

3925 


upj

#12

Następnie wyznaczam linię szwu wycinam miejsce pod nici i odznaczam położenie poszczegónych dziurek .

3926

3927

3928

3929

Trzymając skośnie szewski "śpilorek" wykonuję otwory

3930

3931

Przystępujemy do szycia ....na dwie igły 

3932

3933

3934

3935


upj

#13

Po zszyciu pochewkę moczę znów na 10 sekund w letniej wodzie i ostrożnie umieszczam w  środku  nóż 

3936

Pochewka dosycha a ja w tym czasie przygotowuję pętelkę do zawieszenia noża przy pasku. Scinam brzegi licówki i spodu paska . Kółeczkem na mokro wyrównuję brzegi . Naręeziem do wyciskania na brzegu robię ozdobne linie .

3938

3939

3940

3941

Ustalam wielkość uszka pętli . Puncą nanoszę wzór . Jescze tylko otworek na skęcany nit i pętelka gotowa

3942

3943

3944

3945

3946


upj

#14

Teraz mocujemy pętlę do pochewki . Jak zwykle zdjęcie powie więcej niż słowa

3947

3948

Po wysuszeniu malujemy bejcą używając dowolnej techniki , tapowanie, pryskanie używając pędzla lub gąbki i .....nożyk z mieszkankiem gotowy jescze tylko smarowidełko do skóry .....

3949

3950

Miłego oglądania


upj

#15

Rezerwacja 6