Reklama

Bułat dla ubogich.

Zaczęty przez Kubek, 15-05-2008, 16:01:34

Kubek

Zgadnijcie, jak to zrobiłem  ;>


kali

D2, wiele cykli grzania i wolnego chłodzenia, gdzieś mam temperatury zapisane ;)
a jak to jest tylko na wierzchu to nie masz co porównywać ;)

There are no tactical knives, only tactical minds
FP

simon

pewnie takim markerem jak mial Jumbo do HAMMONU to ty masz taki "BUŁAT"
;P

Jestem żonaty 8D i mam syna!!!
Aambeld pokazał nóż (swój) ;P

elkrakerso

jam jest ubogi i brzmi fajnie  ;P czyli że co? płaskownik podgrzewany i chłodzony wielokrotnie wytwarza jakby warstewkę bułatopodobną na powierzchni? ale to tylko wzorek daje czy ma jakowyś wpływ na właściwości? :dodge: i o jakiej ilości cykli mowa?
edit literówka.

Mine is Strength... and Lust... and Power!

Kubek

Jak na razie nie ma dobrej odpowiedzi :) , choć Kali był bardzo blisko.


Milo

#5

toż to kurz zwykły, ot co! ;)

a tak na serio to mi się wydaje że podgrzewałeś ten blank do jakichś 400 celcjuszow i chlodziłeś...
i tak bo ja wiem moze kilkanascie razy...

Zmiany zmiany
Juwenalia 2008:
1.Cień i Mrok
2.Kruciak
ParaKowalstwo wysypiskowe

Guldan

i kiedys na cudzie maxx cos podobnego wylazlo po wytrawieniu chlorkiem. to tez byla d2.

a co do twojej metody, moze polerowana oksyda po oleju?


Kubek

No dobra, już się spowiadam. Zauważyłem, że na K110 od bohlera, w czasie szlifowania ręcznego zaczyna taki wzorek wyłazić. Powyżej gradacji 320 jest już zupełnie widoczny. Myślałem, że to zginie po hartowaniu i nie przejmowałem się specjalnie. W Bohlerowskiej stali ten wzorek występuje ciągle, czasem bywa mniej widoczny, czasem bardziej, ale jest zawsze.
Okazało się, że po hartowaniu wzorek nie zniknął (standardowy proces, wedle bohlerowskiej tabelki, jeno że odpuszczane było 3 razy)
Nóż został po OC przeszlifowany, wypolerowany, oprawiony i służy mi od kilku lat.
Ostatnio zaczęły się na stali pojawiać przebarwienia, zwyczajne to na D2, takie od musztardy i keczapu. na tych przebarwieniach, to ten wzorek naprawdę dobrze był widoczny, więc przeszlifowałem to, wypolerowałem, by mieć czystą powierzchnię i podtrawiłem w chlorku (5 minut wszystkiego).
Robiłem noże z D2, pochodzącej z innych źródeł niż Bohler i tam wzorek nie występuje.


kali

wzorek zawsze wystepuje, jesli D2 jest przygotowana w odpowiedni sposób - widocznie przypadkowo Ci wyszło coś podobnego :)
Ruski zwą to parabułatem, cała struktura jest taka, to nie tylko powierzchnia
z ŁH15 też się tak da
gdzieś tam mam nawet literaturę na ten temat

There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Milo

tam parabułat swoją drogą, ale nożyk sam w sobie to mi się strasznie podoba...
Kubek jak Ci się kiedyś złamie, zwichruje, zardzewieje, zgnije, zepsuje, czy po prostu znudzi
to daj znać... ;)

PS
kurde co jak co, ale noże to Ty wybitnie podemnie robisz...

sorry za offtop

Zmiany zmiany
Juwenalia 2008:
1.Cień i Mrok
2.Kruciak
ParaKowalstwo wysypiskowe

Misza

A da się chyba ze wszystkim żelastem, co w nim wungiel jest. Kajdyś jacyś ludzie zza Wielkiej Wody grzali węglówkę do stu stopni i chłodzili, powtaerzali to  ileśtamdziesiąt razy i im wyszło.

MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

kali

z tego co wiem stal musi mueć dużo węgla, a grzanie jest znacznie wyższe niż 100 stopni

There are no tactical knives, only tactical minds
FP

Traper

Fajne to, to, no ten bułat dla ubogich jak nazwałeś, mi się podoba

Pozdrawiam Waldek

Kubek

Kali, szepnij jak się ona literatura nazywa.
Ciekawe swoją drogą, czy oprucz fajnego wyglądu, ma to jakiś wpływ na własności stali?
Ja takowych różnic między zwykłą D2 i tą z wzorkami nie dostrzegam, ale ja raczej łagodnie się z nożami obchodzę.


kali

a jakieś informacje po necie pozbierane

stal 52100, 18 cykli normalizacji podczas kucia, kucie w temp. ~900 C... i nizszej. potrzeba wielu cykli grzania podczas kucia. po wykuciu - 2 (flash - szybkie) cykle normalizacji,  jeden kompletny  cykl normalizacji,  3 grzania (do hartowania) w 800F (426 C malo) po 2 godziny kazde, 3 hartowania (nie powiedzial w czym?), co 24 godziny (temperatura -17 stopni - nie wiem czy chodzi o temperature srodka z ktorym hartuje, raczej nie - po prostu zostawic w -17 na 24h - teraz mozna na dworze ), potem 3 odpuszczania w 166 C, po 2 godziny, co 24 godziny, (tak samo jak z hartowaniem, -17 stopni)

wzor w bulacie jest robiony w ciagu 50 niskotemperatuowych cykli podczas kucia

1. stal (ultra-)wysokoweglowa (D2 prawdopodobnie) jest bardzo wysoko grzany zeby utworzyly sie  grube ziarna (?)
2. chlodzic bardzo wolno, aby utworzyc gruba sieć weglikow  na granicy tych ziarn zelaza, siec jest widzialna golym okiem
3. grzać do sredniej temperatury (650-750 stopni celsjusza) i obrabiany mechanicznie, zeby zniszczyc siec - nie jest ona dluzej ciagla (i krucha w temperaturze pokojowej), pozostaje siec widoczna golym okiem

miałem tego więcej, ale gdzieś wyparowało

There are no tactical knives, only tactical minds
FP

melonmelon

1. czy mogę dostać 1 kawałek takiej cudownej stali kubek?? (wystarczy mi jak pół palca)
2. nie wydaje mi się by struktura z węglikami po granicach ziarn, duzym ziarnie była właściwa na noże trochu większe
nie widziałem foty/nie wiem ale może kawałek stali w ateler mi pomoze

pozdro

Nie ma mnie, w Łodzi siedzę.
Zapraszam na blog o obróbce cieplnej http://blog.melontools.com/obrobka_cieplna/

kluczyki robię, gitarki, mogę skrzypce

DORADZTWO W ZAGADNIENIACH OBRÓBKI CIEPLNEJ STALI I NIE TYLKO

Kubek

Melon, teraz robię noża z K110 i też ma taką strukturę, choć drobniejsze te wzorki są. Mam trochę tej stali, to obrobię i podeślę Ci na testy.
Wolisz hartowaną, czy mnientką?
Swoją drogą, sprawdż maila, bo zapytanie o lasera Ci wysłałem.
Pozdrawiam.


Misza

Cytat: kaligula w 15-05-2008, 19:34:01

a grzanie jest znacznie wyższe niż 100 stopni

Przysięgam ci, widziałem opis eksperymentów ze strukturą bułatu i jacyś ziomkowie osiągnęli to właśnie w takiej temperaturze.
MBR Custom Knives   ][   Knives 4 fun, not 2 kill.  ][   StoPoWUz ][ TKLM ][- Jestem z TEGO Świebodzina. Komu autograf?

Kubek

Myślę sobie, że to coś bardziej związanego z czasem grzania niż jego intensywnością.
Z drugiej strony, efekt występowa w surowym płaskowniku prosto z huty. Takim oblepionym wstrętnym nagarem.
Prawdę powiedziawszy głupi jestem i nie wiem co o tym sądzić.


kali

Cytat: A`te w 15-05-2008, 21:18:18

Przysięgam ci, widziałem opis eksperymentów ze strukturą bułatu i jacyś ziomkowie osiągnęli to właśnie w takiej temperaturze.

możesz podać źródło?

There are no tactical knives, only tactical minds
FP