Reklama

CZY KTOŚ POMOŻE USTALIC CO TO ZA NÓŻ ?

Zaczęty przez robertgl17, 13-06-2008, 22:38:15

robertgl17

Kolejne pytanie z serii " co to za nóż"- no ale kto pyta nie błądzi.
Może ktoś pomoże zaspokoić moją ciekawość, za co z góry dziękuję

W jednym z numerów KOMANDOSA z pierwszych lat jego wydawania zostały umieszczone opisy i rysunki noży używanych w niemieckiej armii.
Jeden z nich został podpisany o ile dobrze pamiętam " air force knive" ( w tym miejscu nie dam sobie ręki obciąć czy jest to poprawna nazwa) i opisany jako nóż pilotów wojskowych.
Miał być produkowany prze jedną z firm w Solingen.

Jedyne zdjęcie jakie udało mi się znaleźć w necie, które odpowiadałby kształtowi tego noża to to poniżej

Jak dotrę do tego numeru komandosa to może wkleję jego rysunek


Devil of green

Opis tego noża znajduje się w  numerze 4(15)93 Komandosa pod nazwą "German Air Force Knife".

Pozdrawiam D.o.g.

"Nie ma czegoś takiego jak niebezpieczna broń. Są tylko niebezpieczni ludzie"  R.Heinlein

I'm sure i'm going to the heaven because i've spent my time in the hell

Wielu wie dużo, wszystkiego nikt.

super

to najprawdopodobniej model firmy PUMA
mam w domu książkę w której jest opisany ..spojrzę jak wrócę

szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

jast

Tak, to jest Puma. Jeśli rzeczywiście powstało coś podobnego dla wojska, to jako przeróbka ich modelu flagowego "White Hunter"

To na zdjęciu robetgl17 to podróba noname. Wiem bo miałem identyczną. Kupiłem 7 lat temu w sklepie z moro za absurdalną cenę 100 PLN. Strasznie mi się podobał i koniecznie chciałem dowiedzieć się co to za zajebisty nóż więc zacząłem szukać w internecie. Tak trafiłem na stronę Pitera i BUDO. I tak przyszła bolesna i wywracająca do góry nogami ustalone przez wszystkich dookoła przekonanie prawda, że stal STAINLESS niekoniecznie jest zajebista.


super

znów zapomniałem sprawdzić ....jutro wrzucę skany

szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

robertgl17

Dzięki kolego jast. A mógłbyś przybliżyć coś odnośnie użytkowania tego noża to znaczy o poręczność i tam takie.
Mi kształt samego ostrza, gdy czytałem Komandosa w 1993 r. bardzo się spodobał i utkwił w pamięci ( innych czytających to proszę o nie krytykowanie-wiadomo o gustach się dyskutuje)

Przeglądając dokładniej w necie znalazłem taką stronę

http://www.weber-knives.com/

Hirschkrone- to chyba ta firma produkuje noże dla pilotów. Jak widać w kilku wersjach.

No i chyba wyszło na to, że sam sobie odpowiedziałem na swoje pytanie.

Kolegę spuera i tak proszę o wklejenie kilku zdjęć. Inni też będą mogli się bliżej przyjrzeć temu nożowi.


super

#6

to model używany przez GSG9;
opisany jako  PUMA AUTO-ALLZWECK  na bazie White Hunter

znalazłem dalej;

Puma Auto-Allzweck-Messer (Bundeswehr-Piloten-Überlebensmesser)

Die Firma Puma stellte 1957 Ihr Messermodell "White-Hunter" vor, dieser Messer-Klassiker wird bis heute gefertigt (wenn auch mittlerweile in Spanien). In der Version mit Holzbeschalten Griffen wurde das "White-Hunter" als "Auto-Messer" vermarktet. Das Messer wurde in der Bundeswehr an Piloten und Fernspäher ausgegeben. Mein Messer trägt die Seriennummer 56984 was verrät, das dieses Messer im Oktober 1968 hergestellt wurde.

czyli nóż przeznaczony dla pilotów i sił specjalnych
używany przez GSG9 od początku lat 70tych


czyli ten pierwsz to nie no name

szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

jast

Ten na pierwszym zdjęciu to na 100% podróba. Inne szlify i inaczej umieszczona dziurewka na linewkę. Ten nóż to ja zapamiętam do końca życia, również dlatego, że mało sobie nim kciuka nie upierdoliłem. Z własnej winy i głupoty, w dodatku nawet nie przy konkretnej robocie. Do tego kundelka został mi uraz i teraz leży w szufladzie.

Co do użytkowości, to oryginału nigdy nie macałem ale ten noname, poza tym że przepłacony jakichś strasznych wad nie miał. Wykonany niechlujnie, stal to typowa 420 z całym dobrodziejstwem inwentarza. Szlify poprowadzone nisko i dość gruba krawędź. Kształt ostrza rzeczywiście całkiem fajny, ze środkiem ciężkości przesuniętym do przodu, ale wystarczyło przenieść palec wskazujący na ricasso i można było spokojnie strugać. Fenomenalnie jak na noname wykonana pochewka, szkoda, że Kopromedy takiej nie mają. Bardzo gruby czubek, nie ma obawy, że się złamie, ale też nic delikatnego się tym nie zrobi. Za tą cenę to poszukałbym jakiegoś fińskiego Leuku albo Bushmana CS.


super

obiecane skany z książki Tactical Knives Dietmara Pohl

szkolenia survivalowe www.survivaltech.pl
szycie ekwipunku custom www.supertac.pl

robertgl17

Jast umieszczenie otworu na linkę nie musi koniecznie o czymś świadczyć.
Na zdjęciu poniżej otwór jest na samym końcu rękojeści a nie między 2 a 3 nitem. Zobacz to

Official HIRSCHKRONE knife of the GERMAN AIR FORCE Pilots
Item N°: HK - 3050

Top knife from HIRSCHKRONE, the official Pilots knife of the GERMAN LUFTWAFFE:

* Stainless hunting knife blade with official logo BUND ( short version for BUNDESWEHR ) and HIRSCHKRONE / SOLINGEN.
* Blade made of special steel 4116, which has a flexible hardness of 57 RC at the top and 51 RC at the handle, this enables a ductility of 15 % at the handle to both sides !
* Length of the blade 155 mm.
* Width 5 mm.
* Blade with axe cutter on the back.
* Total length 290 mm.
* Handle made of Palisander scales with aluminium guard.
* Incl. a genuine leather sheath ( foto see: Sheaths/LS - 3050 ).


jast

Ok, przyznaję, ten z pierwszego zdjęcia nie musi być podróbą. Za niska rozdzielczość żeby to stwierdzić na pewno.