Reklama

Zrób sobie system ostrzący

Zaczęty przez chief, 17-01-2012, 21:27:16

chief

Witam!

Zniechęcony faktem, że po ostrzeniu z ręki na DC4 po dłuższym czasie na moich nożach robił się lekki convex, a ostrzenie na Turnboxie dawało niezadowalające efekty postanowiłem sprawić sobie system Lanskyego z diamentami. Dodatkowo, kiedy moja Paramili wróciła z ostrzenia od Pitta, który właśnie tego ustrojstwa używa, pomyślałem, że w końcu mam naprawdę ostry nóż i tego mi trzeba. Po sprawdzeniu ceny u polskiego dystrybutora entuzjazm mi się lekko rozproszył, ale zapaliła mi się lampka: -przecież to tylko imadełko z kamieniem na drucie! Jak trudne może być zrobienie czegoś takiego? Wybrałem się do marketu budowlanego i za równowartość 10 polskich złotych zakupiłem potrzebne mi materiały. Po ok 1,5godz wliczając w to czekanie aż klej wyschnie wyszło to:

Nie będę tłumaczył jak to działa, bo wszyscy wiedzą. Jako materiał ostrzący wykorzystuję papier ścierny owinięty wokół drewnianego klocka i przyciśnięty z góry nierdzewną blaszką. Zrobiłem sobie rysunek i wyliczyłem, że przy wykorzystaniu dwóch górnych otworów możemy uzyskać kąt 16,5 i 20 st na stronę, czyli zupełnie wystarczająco do większości noży. Papier ścierny jest tani i ogólnie dostępny, więc nie ma problemu z doborem gradacji. Przeprofilowałem przy pomocy tego ustrojstwa wszystkie swoje noże. Idzie to nadspodziewanie szybko i sprawnie. Empirycznie wyszło mi, że kończenie ostrzenia na nieco wyświechtanym papierze 600 + kilka przeciągnięć po skórze z pastą to jest taka ostrość, której należy
się bać ;) Jeszcze kilka fotek całości:


Podsumowując: za 10 złotych mamy system ostrzący który spełnia swoje zadanie wyśmienicie i każdy przy minimalnym wysiłku może sobie taki sam zrobić.
Jako bonus dołączam zdjęcie przezroczystej Paramilki ;-)


Dexter


dar007

Właśnie szperam po półkach. Kątowniki mam, śruby i motylki też. Pozostaje tylko skleić klocek z prętem. Szacun.


kosma

Jak ktoś potrzebuje systemu - nic tylko robić coś takiego. Super.

PS hah napisałem cały elaborat o recurvie, po czym ogarnąłem ,że wspomniałeś on convexie xD


maba


bestsiwy

powinien powstac nowy dzial: DIY kazdy moze, mozesz i ty  :D
jutro tez taki bede miec jak mnie ochota na manie superostrzalki nie minie.


bambusfly

Normalnie wstyd przed rysiem jak się widzi takie genialne w swojej prostocie rozwiązania, w porównaniu do cen jakie sobie życzą producenci systemów. Bravissimo;-)


Pocisk

Pasuje mnie ten pomysł bardzo. Świetne :idea:


Cronosdragon

super  :D  muszę jutro wyszperać materiały i sobie sklecić...


Jumbo

I można? Jasne że można!!
Materiały wszechdostępne, konstrukcja prosta, więc każdy takie cudo zmontować może. Doskonała sprawa.

Jako system trzymania papieru ściernego można użyć taśmy dwustronnej. Spokojnie powinna dać radę, a i łatwo wówczas papier ścierny zdjąć. Będzie to jeszcze prostsze rozwiązanie.

Wielkopolski Klub Miłośników Noży
Arma Virumque Cano
opiewam oręż i męża
<a href="http://www.frihet.pl/gal/">Zdjęcia z gór</a>

WieRcik

Człowiek całe życie się uczy , pogratulować tylko pozostaje


chief

Taśma dwustronna byłaby dobra gdyby papier był przyklejany raz na zawsze a tak podczas jednego ostrzenia zdarza się, że używam nawet trzech gradacji i równie często trzeba by było zmieniać taśmę dwustronną, bo by nie trzymała;)


graf

Cytat: chief/eng w 18-01-2012, 00:29:25

Taśma dwustronna byłaby dobra gdyby papier był przyklejany raz na zawsze a tak podczas jednego ostrzenia zdarza się, że używam nawet trzech gradacji i równie często trzeba by było zmieniać taśmę dwustronną, bo by nie trzymała;)

MOżna zrobić 3 uchwyty na papier. potrzeba tylko odrobinę wiecej drutu.

Swoją drogą, tego typu system zbudowałem dla dużego noża. Ze sklejki z wywierconymi otworami. Zamiast drutu używałem wyciora do broni bo miałem pod ręką. A diament lidlowy przykleiłem do niego taśmą klejącą - trzyłam się.

Najlepsze polskie noże do rzucania
http://grafknives.pl
Polub na FB
https://facebook.com/grafknives

MICHO

#13

jestes miszczu,chief :kosunia:

mozna takze pociac w paski takowe samoprzylepne papiery scierne,roznej gradacji,wystepuja w postaci krazkow...
i jak pisze graf,zrobic kilka sztuk...

Boisz się, to będzie tak. Słabe życie, słaba śmierć... Okryję Cię skrzydłami swymi abyś nie musiał się bać grozy nocnej...

chief

Cytat: graf w 18-01-2012, 00:41:39

MOżna zrobić 3 uchwyty na papier. potrzeba tylko odrobinę wiecej drutu.

Z tym nie ma problemu, bo to po prostu elektroda spawalnicza ostukana młotkiem z otuliny i wklejona na poxipol w klocek.

aambeeld

Sursum corda

mamcar

Genialne w swej prostocie.

Jednak tak się zastanawiam... skąd wiadomo jaki kąt uzyskasz? (Zresztą pytanie nie tylko do Twojego systemu a również do oryginału). Przecież będzie on zależał od wysokości noża, no chyba że nie mam racji i coś przeoczyłem. Ewentualnie czy różnice w kącie ostrzenia są niezauważalnie małe?


count_martin3z

#17
Cytat: maba w 17-01-2012, 21:35:55

Polak potrafy :D

Poczrafy ;)
Cytat: mamcar w 18-01-2012, 07:38:51

Jednak tak się zastanawiam... skąd wiadomo jaki kąt uzyskasz?  Przecież będzie on zależał od wysokości noża, no chyba że nie mam racji i coś przeoczyłem.

Masz rację. Im szersza głownia i i bliżej grzbietu łapana imadełkiem, tym kąt jest mniejszy. Kąty które są pokazywane na na tych oryginalnych imadełkach trzeba by było przeliczyć. Kiedyś MichaelID bodaj pokazywał wzór. Jeśli ktoś się zastanawia, to najlepiej pokazuje kąt instrukcja do DMT, w której są podane szerokości głowni i przypisane im kąty. Na innych można mieć nadzieje, że będzie 20' na stronę ;)
.

gerard36856

przesuwac imadelko. i juz

a kąt? nei ma znaczenia mysle, jak sie ciagle ostrzy tym samym sprzetem.
chyba ze raz tym, raz trianglem... to męka wtedy jesli sa inne kąty  :shy:

Mój błysk przebije ciemności, moja jasność mroki rozproszy.

mamcar

Ja do trzymania papieru wykorzystałbym coś takiego: