Reklama

BAGNETY NIEMIECKIE.

Zaczęty przez kolo1, 30-12-2009, 11:00:00

kolo1

W ZWIAZKU IŻ TEMAT ZAWIERA INTERESUJĄCĄ TREŚĆ  WĄTEK PODWIESZAM, MAJĄC NADZIEJĘ ŻE BĘDZIE RÓWNIE CIEKAWIE ROZWIJANY...

Standartowy II wojenny bagnet niemecki S 84/98/34  w wersji z okladkami drewnianymi z 1944 i bakielitowymi z 1937 , oraz pochewki z żabkami jedną standartowa ,drugą z paskiem na "rękojeść" tzw. kawaleryjską .

bagnety te powinny mieć zgodnośc producenta i numerów bagnetu z pochewką

Każdy niemiecki bagnety bojowy miał swojego odpowiednika w postaci bagnetu wyjściowego - pamiątkowego , tu akurat taki właśnie bagnet wzorowany na bagnecie 84/98.


kolo1

#1

Bagnet  I wojenny S 84/98 n.A w wersji z piłą (podoficerski) i bez niej (standartowy) ,

sygnatury na grzbiecie głowni ( Literka W z koroną określa obecnie panującego monarchę , 15 rok produkcji , gotycka literka z koroną przy jelcu - odbiór wojskowy )


kolo1

#2

Od góry bagnet model 84/98 a.A z długim zbroczem , w pochewce skórzanej i u dołu 84/98 n.A z płaskim zbroczem (wykonywału go tylko dwie firmy ) a na dodatek w wersji pradnej ( niklowany , okładki z rogu ) dla policji III rzeszy.

wytwórnie na progach głowni

i sygnowania na grzbietach


kolo1

#3

Bagnety typu Erzatz (zastępcze) lub model 16 - ogólnie wersji i  typów tych bagnetów było bardzo wiele, w wiekszości był one robione  od podstaw ,lub też były to  przeróbki starszych  bagnetów  - głównie przerabiano rękojeści tak aby pasowały do karabinow mauser model 88, 98 .Poprzez uproszczenie konstrukcji ,bagnety te miały  wykonywać rusznikarnie lub małe zakłady rzemieślicze  . Na fotce przestawiono poglądowo tylko kilka egzemplarzy takich bagnetów .

teoretycznie każdy z tych bagnetów powinien przejść i mieć odbiór wojskowy na grzbiecie głowni , lub progu - tak jak ten eksponat:


kolo1

#4

Bagnet model 1914 typ.II lub Gottscho ( S 15) w wersji standartowej bez pił

oraz sygnatury na głowni:


kolo1

#5

Bagnet model 1914 (S14) w wersji z płaskim i wklęsłym zbroczem głowni:

sygnatury producenta:


kolo1

Bagnety od góry model 98/05 a.A , na dole 98/05 n.A z piłą , wytwórcy na progach głowni , oraz rożnice w tych bagnetach - wersja stara ma jelec z "wąsami " i brak osłony ogniowej , wersja nowa dołożoną osłonę ogniową oraz skócone wąsy przy jelcu


kolo1

#7

Bagnet model 98/02 - jest zbliżony wyglądem do  bagnetu 98/05 a.A. Bagnet ten występował tylko w wersji z piła - czyli czysto saperski . Na fotce pokazana wraz z modelem 98/05 aby widać było różnicę . , oraz bicia na grzbiecie


kolo1

#8

Bagnet model 1898 - KS (Kurzes Seitengewehr) czasami też określany jako wz.1901  . W ten bagnet pierwotnie mały być wyposażone samodzielne oddziały karabinów maszynowych .  Na fotce w wersji  paradnej oficerskiej ,poniklowanej i z usuniętą piła ( piły w bagnetach niemieckich były usuwane od 1917 roku - wiązało się to z przekonaniem aliantów iż jest to broń niehumanitarna , skutkiem czego  złapani żołnierze niemiecy z tymi bagnetami nie byli brani do niewoli  ) . , bicia na progu głowni , Ten wzór bagnetu posłużył do stworzenia całej gamy bagnetów pamiatkowych ( tzw. wyjściowych , paradnych ) , tu przykłady noża okopowego wzorowanego na bagnecie typu  KS , krótka wersja KS , Bagnet w typie KS ale już wersja dla straży pożarnej , i ostatni bagnet który ma teoretycznie wygląd bagnetu KS ale nim niestety nie jest - w literaturze występuje jako bagnet policji niemieckiej ( na fotce w wersji z okresu III rzeszy )  ten konkretny eksponat ma przynależnośc służbową  do S.Op IV .211 która jest nabita z drugiej strony jelca , bagnet ten jest o tyle ciekawy iż ma on odbiór policji niemieckiej i numer kolejny


Mikko


kolo1

#10

tak znam tą stronę , ale bardziej lubię tą http://www.sigges-bajonette.de/index2.html , lub naszą polska  - Bagnety.pl. Nie interesują mnie tylko niemeckie bagnety ,zbieram całą europę między początkiem XIX a  pierwszą połową XX wieku . Pozdr.


rybak

Cytat: kolo1

Bagnet model 1898 - KS (Kurzes Seitengewehr), tu w wersji już paradnej oficerskiej poniklowanej z usuniętą piła ( piły w bagnetach niemieckich były usuwane od 1917 - wiązało się to z przekonaniem iż jest to broń niehumanitarna , a złapani żołnierze z tymi bagnetami nie byli brani do niewoli )

Dialog na ten temat jest z tego co pamietam w "Na zachodzie bez zmian".
Jakigoś mje Ponie Buoze stwuozył, takigo mje mos... ن
--------------------------------------------------------------
The legacy is more intimidating, than any opposition...

kolo1


kolo1

#13

Bagnet model 1898 n.A w wersji standartowej ( to ten na dole fotki ) , a na górze też model 1898 n.A w wersji podoficerskiej - z modyfikacjami frontowymi czyli  obcięte ramię jelca , skrócona głownia - dostosowana do pochwy od bagnetu francuskiego model 1892 . Istnieją też wersje skrócone tych bagnetów ( pochwy też skracano ) ale zazwyczaj są to modyfikacje frontowo -warsztatowe .Te bagnety z zakładów zawsze wychodziły w długiej wersji . , sygnatury wytwórców
odbiory na grzbieciwe głowni , oraz przydział pułkowy , odbiory na głowicy rekojesci , Bagnety te też produkowano w wersji paradnej - niklowanej , na fotce właśnie taki eksponat z temblakiem


kolo1

#14

Bagnet model 1871/84 w wersji standartowej z krótkim zbroczem . , bicia pułkowe - w tym egzemplarzu zgodne z pochewką


kolo1

#15

Bagnet model 1871 w wersji standartowej , wytwórnia i bicie pułkowe
, oraz odbiory
Wszystkie bagnety jak i fotki są moją własnością - użycie ( kopiowanie ) ich bez mojej zgody będzie niefotrunnym krokiem :) .


kolo1

Bagnet Hirschfanger model1871 - w wersji paradnej z trawieniem pamiątkowym na głowni


katz

Cytat: kolo1 w 30-12-2009, 14:46:30

Bagnet model 98/02 - jest to większa ( wymiarowo )  wersja bagnetu 98/05 a.A.

Czyli dobrze rozumiem, że w 98/02 został tak mocno zeszlifowany "brzuch" klingi? Mógłbyś podać jego wymiary?
Skóry różne: http://katzs-leathers.tumblr.com
Sprzedam

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia.

kolo1

#18

Czy tak mocno zeszlifowany - głownia na pewno nie straciła kształtu . Tu jest w stanie bdb ( cena takiego bagneciku to ładnych kilka tysięcy złotych )
Mój ma dł całkowita 562 mm , szerokośc głowni przy jelcu 33- 34 mm, na środku 31mm , grubośc około 6 mm .


katz

Skóry różne: http://katzs-leathers.tumblr.com
Sprzedam

PGK swoich i świadków nigdy nie zostawia.